Кметът на Община Разград Добрин Добрев приветства участниците в поредното издание на Научната конференция, която ежегодно организира Филиал Разград на Русенски университет „Ангел Кънчев“. Събитието е част от 63-тата годишна научна конференция на Русенския университет. Това съобщават от пресслужбата на местната управа.
„За Разград е важно такива събития да се случват тук. Те са едно от предизвикателствата пред образованието: да направи така, че науката да бъде двигател сред младите хора за подобряване качеството на живот“ – каза Кметът Добрин Добрев, пожелавайки ползотворна конференция на всички участници.
Приветствия към участниците отправиха и Ректорът на Русенски университет „Ангел Кънчев“ проф. д-р Генчо Попов, както и директорът на Филиал Разград проф. дн Станка Дамянова. Сред официалните гости на събитието бе и заместник-ректорът на Русенския университет доц. д-р Десислава Атанасова.
Научният форум се организира от Филиал Разград на Русенски университет съвместно със Съюза на учените в България – клон Разград, Регионален академичен център на БАН Разград, Ротари клуб – Разград и Дом на науката и техниката – Разград. Негов научен секретар е проф. д-р Цветан Димитров. Конференцията се провежда в две тематични направления – първата е химични технологии, а втората биотехнологии и хранителни технологии. Научни работници от Институтите по физикохимия по минералогия и кристалография към БАН представиха единия пленарен доклад – на тема „История на „жълтите павета“ и анализ на особеностите на тяхното производство, състав, структура и свойства“, а представители на Медицински университет-Варна – втория пленарен доклад „Различни алтернативни модели на хранене“. Форумът включва 31 секционни доклада с актуална научна и производствена тематика от водещи специалисти от страната и чужбина. Авторите на най-добрите доклади по секции ще бъдат отличени тази вечер с Грамота и Кристален Приз на Ректора на Русенския университет.
Участници в конференцията са професори, доценти и научни работници от Университети в София, Бургас, Пловдив, Варна, Сливен, Ямбол и др. В работата на конференцията вземат участие и учени от Украйна. С голяма част от тях преподавателите от Филиал – Разград работят в общи научни проекти. В заседанията на конференцията се включат и представители на фирмите от региона, работещи в областта на тематичните направления на научния форум.