С наздравица завърши политическата седмица и с височайшо посещение в Малък Поровец.
Ракиената бутилка с лика на Гюнай Хюсмен тутакси изстреля Лудогорието на хребета на новинарския поток, ама в ироничната му част.
А всъщност просто бе обогатен асортиментът от рекламни артикули, използвани с политически цели.
Все пак недостижимо е дъното – прашки с името на политическа партия в задната част.
Прашки в смисъл на бельо, не на оръжие, да не се объркате, ако не помните случката, която се разчу първо в Цар Калоян.
А височайшото посещение от Мюнхен към Малък Поровец породи разнопосочни новини, от сорта ще има правителство, ама само ако предварително се разберем.
По-категорична бе само новината, че ГЕРБ ще внасят закон в парламента цената на бензина да се намали с левче.
То това май щеше да се случи в деня след победата на ГЕРБ на изборите, ама месецът мина като миг.
От парламента е друга новина, по-разградска.
Човекът с преференциите в редиците на десните, където този вот е силно на почит, все пак влезе в парламента.
Ама не като депутат.
Нихат Расим вече е нещатен сътрудник по въпросите на земеделието и регионалната политика на влезлия с неговите гласове Ивайло Мирчев.
Сигурно е, че по-компетентен сътрудник и в двете сфери Мирчев трудно би намерил, да видим колко ще го чуе, пък и колко време ще съществува този парламент.
Това, което със сигурност ще продължи да съществува още доста време на това ниво, колкото и на противниците в българския шампионат да им е криво, е „Лудогорец”.
Вярно е, че футболът е игра на голове, ама трябва да си доста пристрастен да не видиш, че „Лудогорец” игра по-добре от „Бетис” в Разград и заслужаваше поне да си вземе точката, която изпусна в Севиля, ама топка – хем кръгла, хем в женски род.
Светло е бъдещето пред отбора и с ВАР и без ВАР, след като се събра и светата троица – Моци, Дяков и Марселиньо, макар и на трибуната.
Пълен стадион, пълни хотели, пълни заведения, живот по разградските улици, реклама за Разград, реклама за Абритус с визитата на вицепрезидента на „Бетис” в римския град.
Какво може да искаме повече?
Е, голове само, ама ще дойдат, ако Тисера играе повече от половин полувреме.
Шампион в друг спорт с признание тази седмица от колегите си в друга обществена сфера.
Общинският съветник Ремзи Реджеб получи шампионски златист букет с купа на върха от колегите си в местния парламент заради седмата си световна титла по борба за ветерани.
Това стана на заседанието на местния парламент, от което може да извадим една крилата фраза по единствената докладна, която не бе приета – за възможността да бъде продаден „парцел с форма на глист”.
А защо не мина – ами защото така.
Иначе вече имаме наредба за електронен прием в първи клас, вероятно сме последни в света, защото така разбираме демокрацията – законите са едни за едни и други за други.
Решение от предходна сесия през тази седмица бе материализирано – Поликлиниката вече има нов модерен рентген, парите за който бяха отпуснати с решение на местния парламент.
И още няколко добри новини от общината дойдоха през тази седмица.
За втора поредна година се асфалтират паркинги и междублокови пространства в жк „Орел” и то в тази част, която не беше включена в големия проект за благоустрояване.
Радост предстои и за живеещите в Доброшката махала.
Държавата отпуска четвърт милион лева за ремонт на водопроводите в този район.
А да си поговорим ли за култура или ще ви дойде ту мач?
Ще опитаме да го кажем накратко, все пак нямаме и необходимост да пълним цели страници през ден.
Как се привлича публика за по-трудно смилаем от масовата публика културен продукт нагледно ни показа Музикално-драматичният театър „Константин Кисимов”-Велико Търново.
Залата на Стария театър за спектакъла „Мюзикъл и рок” бе пълна с хора от различни възрасти и социални прослойки и ги заболяха ръцете да ръкопляскат, защото спектакълът, умело вплел симфонична музика и рок, беше повече от прекрасен.
В същото време 4 дни зала „Филхармония” седеше празна, не защото Разград не тачи съгражданина си Димитър Ненов, а защото организацията на събитието „Международен конкурс” беше слаба като започнеш от тегленето на жребия за поредността на участие в кутия от шоколадови бонбони, минеш през „и да спечелите, не се надявайте на кой знае каква кариера” и стигнеш до …то до никъде не стигаш.
Събитието може да има 6, 7, че и 20 организатори, но един е водещ и всъщност е адски тъжно, когато той използва като основен атрибут празна кутия от шоколадови бонбони и насрочва гала концерт в часа на важен мач на „Лудогорец”, след като ден по рано тотално е изгубил съревнованието с търновския театър.
И като поговорихме за култура, преминаваме на …кобура.
Сигурно сме единствената медия, в която кримките са след културата, но така ни харесва.
А кримки не липсваха през тази седмица.
Тъй актуалната тема дрога или лекарство се появи и при катастрофа в Кубратско.
Не знаем откога полицаите и прокурорите проверяват и дали имаш рецепта, ама явно вече е така, понеже твърде бързо установиха, че има данни шофьорът на камион, блъснал и убил велосипедист, „да е приемал специфични медикаменти, изписани му с рецепта”.
Да си ходим с тесте рецепти в джобчето или жабката явно ще трябва.
Пак в Кубратско засякоха баща и син да развъждат дрога в дома си, бащата на 81 години, това се казва приемственост между поколенията.
А едно разследване 2 години след смъртта на 46-годишен мъж след побой, емен-емен тръгна към съда с обвинения към петима младежи.
Може след още 4 да има и присъда.
Има и присъди по други интересни случаи.
Условна присъда получи жена, укрила близо 140 000 лв. данъци в периода 2014-2016 г.
Тия пари отдавна са изядени, изпити и разходени из Милано под формата на чанти „Люи Вютон”, а и инфлацията ги е изяла, но това е българско правосъдие, все пак в него за някои ДП означава „досъдебно производство”, а за други „дълго продължава”.
Другата присъда от седмицата обаче може да се нарече бързо и справедливо правосъдие, тъй като излезе 10 месеца след инцидента, при който тежко пострада 17-годишно момиче от Цар Калоян – изнасилено и подпалено от свой родственик.
Мъжът получи присъда от 23 години затвор, а на момичето трябва да плати обезщетение от 150 000 лева.
Да уточним, след доживот, най-тежкото наказание в години затвор според българското законодателство е 30.
Тъй и тъй май поставихме рекорд по дължина на обзора, ще погледнем и към следващата седмица.
В нея отбелязваме един от най-българските празници – Деня на народните будители, а също и привнесения, но много харесван от децата – Хелоуин.
И вместо да въздигаме единия и да плюем по втория празник, можем да са замислим над начина, по който в ОУ”Ив.С.Тургенев” са отбелязали Деня на будителите: по-големи ученици се дегизирали като известни български възрожденци, а малките трябвало да ги разпознаят.
Нещо като „Мюзикъл и рок” и пълна зала, нали?