Лудогорец победи Локомотив (Пловдив) и продължава в турнира за Купата на България

Лудогорец детронира двукратният носител на Купата на България Локомотив (Пловдив) след успех с 2:1 след продължения – съобщава клубният сайт. Това бе първа загуба за „смърфовете“ в турнира след 3,5 години. Срещата беше изключително драматична, като в герой за „орлите“ се превърна Мавис Чибота, който реализира красив гол в 114-ата минута, а преди това в 93-ата минута Георги Минчев бе изравнил за 1:1.

Тактическото надлъгване между двамата млади треньори започна още преди срещата. Валдас Дамбраускас за трети пореден мач промени схемата си и след 4-2-3-1 срещу Берое, и 4-1-4-1 срещу Арда, този път литовецът излезе с 3-4-3. Дебют за „орлите“ записа новият хърватски вратар Кристиян Кахлина, който дойде под наем от Горица. Атаката поведе Пиерос Сотириу, а титуляр след 8 месеца отново бе Вандерсон, който носеше и капитанската лента. Наставникът на „смърфовете“ Александър Тунчев обаче също смени наложената 3-5-2, и заложи също на 3-4-3. Капитанът Димитър Илиев, който не игра срещу Берое заради контузия, бе резерва. Нападението водеше Георги Минчев, а заедно с него най-отпред бяха Момчил Цветанов отляво и Бирсент Карагарен отдясно.

В 5-ата минута Сотириу избяга от защитата на Локомотив (Пловдив) и даде на Вандерсон, който пък намери Сантана. Ударът на бразилеца обаче срещна Ману. Именно с нидерландеца бе свързана и следващата опасност. Текпетей показа своята скорост и качи топката на глава на Ману, чийто изстрел бе отразен от Илко Пиргов. В 20-ата минута Ману пак би с глава, но отново Пиргов бе на мястото си.

В 37-ата минута „смърфовете“ стигнаха до най-опасното си положение. Първо Лукас Салинас качи топката на главата на Диниш Алмейда, но тя мина на сантиметри от вратата на Кахлина. След секунди Георги Минчев се озова на добра позиция, но също не уцели вратата. В 44-ата минута най-дейният за Лудогорец Елвис Ману стреля от фаул, но над стената.

Лудогорец започна ударно второто полувреме. Ману изведе Текпетей по лявото крило, той опита пас към Сотириу, но Малембана изби. Топката обаче пак се озова в Текпетей, който центрира за Сотириу и кипъреца с глава откри резултата. Това бе негов първи гол с екипа на „орлите“. Локомотив (Пловдив) отговори много бързо, но не стигна до изравняване. Карагарен се измъкна от засадата и върна за връхлитащите Конър Руан и Георги Минчев, като англичанинът изпревари тарана и би, но право в тялото на Кристиян Кахлина. След час игра Карагарен надигра Георги Терзиев и шутира, като топката излезе в корнер. След неговото изпълнение Момчил Цветанов стреля мощно, но Кахлина пак бе на мястото си. Двадесет минути преди края на редовното време в игра се появи Футболист номер 1 на България за последните две години – Димитър Илиев.

В 87-ата минута Локомотив (Пловдив) бе близо до изравняване. Тогава Георги Минчев върна назад към връхлитащия Момчил Цветанов, но неговият удар бе отразен от правещия много силен дебют Кристиян Кахлина. Хърватският страж обаче нямаше какво да стори в 93-ата минута. Тогава влезлият като резерва Уртадо намери добре Диниш Алмейда, той веднага продължи за останалия напълно непокрит Георги Минчев, който отблизо прати срещата в продължения. Локомотив (Пловдив) продължи да бъде по-добрият тим и в 97-ата минута Диниш Алмейда стреля с глава след нов пас на Уртадо, но и този път Кахлина беше на мястото си. В 104-ата минута влезлият като резерва Клаудиу Кешерю направи голям пропуск. Той бе изведен отлично от Мавис Чибота, но от отлична позиция би встрани.

Самият Чибота се превърна в герой за своя тим и прати „орлите“ на полуфиналите в 114-ата минита. Националът на Конго направи впечатляващ пробив, премина през Петър Витанов, Диниш Алмейда и Парвиз Умарбаев и технично матира Илко Пиргов за 2:1.

ЛУДОГОРЕЦ – ЛОКОМОТИВ (ПЛОВДИВ) 2:1

1:0 Пиерос Сотириу (47‘)
1:1 Георги Минчев (93‘)
2:1 Мавис Чибота (114‘)

ЛУДОГОРЕЦ: Кристиан Кахлина, Георги Терзиев, Алекс Сантана, Елвис Ману (66 – Каули Оливейра), Пиерос Сотириу (96 – Клаудиу Кешерю), Драгош Григоре, Джордан Икоко, Oливие Вердон, Стефан Баджи (88- Абел Анисе), Бернард Текпетей (118 – Жосуе Са), Вандерсон (46 – Мавис Чибота)

ЛОКОМОТИВ (ПЛОВДИВ): Илко Пиргов; Динис Алмейд; Дейвид Малембана; Кристиан Гомис; Конър Руан (107 – Парвиз Умарбаев); Николай Николаев (69 – Димитър Илиев); Петър Витанов; Лукас Салинас (79 – Кристофър Гуертас); Момчил Цветанов; Бирсент Карагерен (88 – Кристиан Илич); Георги Минчев

Жълти картони: Драгош Григоре, Мавис Чибота (Лудогорец); Николай Николаев, Кристиан Илич (Локомотив Пловдив)

Червени картони: Джордан Икоко (Лудогорец); Пауло Уртадо (Локомотив Пловдив)