11 октомври – 21 ноември 2021 г.

Още не са съвсем хлопнали кепенците на балотажа обаче ни се пише обзор, че такава пауза от повече от месец не е бивала в Разград24/7, нали?

И какво – избрахме си депутати, обърнахме се – те почти същите: преди Ахмед – и сега Ахмед, преди Ихсан – и сега Ихсан, преди Гюнай – и сега Гюнай.

Даже и партиите им същите.

А, обаче не е Алпер, а е Марин, и партията нова.

Всъщност разликата е доста ключова, и за тези, които наблягат на етническата карта, и за тези, които държат да имаме депутат от управляващата партия, че да взима тя по-присърце проблемите на Разград и региона.

А да си признаем и лично сме доволни, че от 5 години и 4 избора насам пак си имаме депутат, родом от Разград.

Е, не живее в Разград, ама достатъчно е живял, за да знае къде е „Перистър” и къде „Юмрукчал”.

За Лудогорието хубавото е, че лидерът на „Продължаваме промяната” Кирил Петков при посещението си тук обяви, че инфраструктурата на Северна България ще е на фокус, а не изглежда на човек, който не си държи на думата.

Тази теза поддържа и кметът на Разград Денчо Бояджиев, който ще представлява бъдещия коалиционен партньор БСП в работните групи, които ще определят приоритетите на коалицията на промяната.

Бояджиев открай време коментира, че навсякъде Северът е по-развит от Юга, само в България се инвестира в инфраструктура предимно в южната част на страната, а сега ще има лична възможност да работи активно това да се промени.

Да се върнем на регионалната си тема обаче – за четирите мандата и битката за тях.

То битка за три от тях просто нямаше.

А всъщност и за гласуващите с подвижна секция е ясно, че ако не беше Гюнай Хюсмен, битка нямаше да има само за два, колкото и да се хвалят от ГЕРБ, че от 2009 г. все имат разградски мандат.

Имат, понеже нямаше особен избор измежду парашутисти в другите партии, а и за 12 години завладяха държавния апарат и всичко зависеше от тях.

Те и сега още живеят в славните за тях времена, когато лесно печелеха избори, а за част от тях Земята спря да се върти през 2019 г., когато изгубиха местните избори и все по тях се мерят.

Та четвъртият мандат и на този вот се търкаляше и доста протягаха амбициозно ръка към него.

Дори ДПС извадиха коз с докторката с най-дълга пациентска листа, обаче гласовете стигнаха колкото да е пълно спокойствието и за втория мандат.

Козове с доктори извадиха много политически сили, обаче ни се струва, че колкото и сега да са важни и ценени докторите, на кантар е и тезата, че те си тежат на мястото и за техните пациенти е далеч по-добре да са тук, до тях, вместо по телевизора в парламента.

Струва ни се, че този аргумент, че има хора, които избирателите оценяват като са по-нужни на настоящите си места, отколкото в телевизора, е актуален за нашите ширини.

Вероятно по тази причина Денчо Бояджиев няма малко преференции, а Мирослав Грънчаров въпреки  своите 10 000 срещи не успя да поведе десните от Разградско към парламента, те май тоя век не са били там.

Разбира се и за двете партии с надежди за четвъртия мандат фатално бе националното представяне на политическите им сили.

Както и за ИТН, които през юли взеха спокойно този мандат.

Дотук с парламентарните избори, пожелаваме успех на народните представители от Разградски регион, да представят Лудогорието подобаващо и да мислят за хората тук.

Или поне да мислят за 30-те процента, които излязоха до урните.

Колкото и да са хората в чужбина, със сигурност не са половината от населението, че и повече, и е чиста проба безотговорност да не можеш да отделиш 15 минути от скъпоценните си неделни занимания, за да отидеш да гласуваш и после да имаш основание да претендираш защо и какво се случва или не се случва.

Че то даже, колкото и да се охраняват секциите, може да си спреш джипа в училищния двор, и с цялото семейство да направиш 10 крачки към входа.

Един виден разградски доктор така направи, колко му е да паркираш в училище, нали няма деца в неделя, ей в София даже в междучасието така правят, няма да оставаме назад я.

А за претенциите равни нямаме от типа – защо не се чисти Лома, а после защо се чисти или защо се асфалтира към супера, когато аз ходя да пазарувам в тоя супер, нищо, че е обявено предварително кога точно ще минат машините.

А докато вървеше предизборната кампания, колкото и вяла заради Ковид да бе тя, животът се течеше, асфалтът в Разград също.

Даже нарисуваха пешеходните пътеки по „Априлско въстание” и „Странджа”, тези дни асфалтират „Перистър”, има обществени поръчки и за „Юмрукчал” и „Любен Каравелов”.

Изобщо само за година в Разград асфалтираха основни улици за повече от 3 милиона лева, а за четирите години от миналия мандат – една сал улица „Дунав”, даже и до  Ясеновец не стигна асфалт.

Факти, както е факт, че за „Априлско въстание” парите са от правителството на Борисов и както е факт, че ако бяха отпуснати колкото местните гербери бяха написали в предварително подготвените си постове за фейсбук, „Априлско” сега щеше да е с едно платно, добре че беше настойчивостта на настоящата местна власт, та сумата се удвои.

Тази местна власт обаче сега е пак на пангара по важна тема – такса смет.

Хич не е приятно да вдигаш какъвто и да е налог по време на криза, но когато това не е сторено в по-добрите за икономиката времена, вече няма накъде.

Факт е, че не само в България, а и вероятно по света, няма какъвто и да е продукт или услуга, които да се продават на цената, на която са се продавали през 2014 г., когато е приета настоящата такса смет.

Предложението е на кметската управа, решението – на общинските съветници, чиито възнаграждения вероятно неслучайно точно сега бяха публично оповестени.

Ами по принцип е нормално, когато работиш и носиш отговорност за работата си, да получаваш възнаграждение.

Е, когато гласуваш против инвестиция, пък била тя и в Осенец, без да си наясно, само по свои умозаключения, като на последната сесия, вече става спорно колко ти е заслужено възнаграждението, ама случаи има всякакви и всеки се учи, докато е жив.

С две кримки и една добра новина влязохме през последния месец в националните новини.

Първо джигит потроши 5 коли, докато го гони полиция посред бял ден из целия Разград.

Всъщност трябвало да спре за обикновена пътна проверка, а сега освен, че колите са на ремонт, той е в психиатрично заведение.

Като че ли натам се опитва да насочи посоката и адвокатът на другия прочул ни престъпник.

25-годишният царкалоянчанин, който изнасилил и запалил своя 17-годишна братовчедка, попита в съда „Какво съм направил?”.

Добрата новина от Разград бе два пъти интубиран по време на Ковид пациент, който след 6-месечно възстановяване, дари на интензивното отделение на разградската болница, където е лекуван, първата си заплата след завръщането си на работа.

Иначе Ковид не спря да ни тормози през този месец, имаше дни със 7 починали или по 15 за 3 дни, децата минаха на онлайн обучение, а после малките – на присъствено, но след тестове, почина и още една учителка.

Ковид ни пречи да се радваме отблизо, а не само от информациите от клуба, на малките баскетболисти от „Вълци-Разград”, тъй като мачовете им са без публика.

Служебно, за да ги снимаме, бяхме на един мач и да ви кажем: страхотни са.

Когато отворят спортните зали за публика, идете да ги гледате, заслужава си, много си заслужава.

За разлика от футболния „Лудогорец” на този етап.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *