Убедителна победа за “Лудогорец” в дербито с ЦСКА

Лудогорец победи ЦСКА-София с 2:0 в голямото дерби на 16-ия кръг на Първа лига – съобщава клубният сайт. Успехът за шампионите дойде след дузпа, реализирана от Пиерос Сотириу малко преди края на срещата, и гол на резервата Чибота в продължението. Така „орлите“ дръпнаха със 7 точки на своя голям съперник, като имат да играят и един мач повече.

Срещата започна по-добре за ЦСКА-София, като в първите 10 минути действията се развиваха в половината на „орлите“. Липсваха обаче някакви положения, като веднъж пред Юга се откри добра възможност да бие, но го стори високо над вратата. Точно в 11-ата минута обаче Лудогорец можеше да поведе. Кирил Десподов центрира от фаул за Пиерос Сотириу, който отигра с глава, но в аут. Последва нова добра възможност за кипърския таран, който обаче извърши нарушение срещу Матай, опитвайки се да си спечели позиция за удар.

В 28-ата минута ЦСКА-София бе близо до гола. Клод Гонсалвеш фаулира Греъм Кери на опасна близост до наказателното поле. Ситуацията беше отлична за ирландеца. Той изпълни великолепно, топката отиваше под гредата, но Серджо Падт изби фамозно.

Второто полувреме започна по-добре за Лудогорец. Елвис Ману изведе великолепно Доминик Янков сам срещу Густаво Бусато, но националът се засуети и вратарят, хвърляйки се в краката му, улови. В 55-ата минута Десподов центрира към Ману, той свали към включилия се Пластун, но капитанът на ЦСКА Юрген Матай изби решително. Секунди след това „червените“ като по чудо не поведоха. Юрген Матай бе останал в предни позиции след предходното изпълнение на фаул. Той центрира от позицията на десния халф към своя партньор в центъра на защитата – Томас Лам. Той отправи удар със сетни сили и затрудни много Серджо Падт, но и с помощта на гредата гол така и не падна. В 66-ата минута влезлият като резерва Каули даде гениален пас за Кирил Десподов. Той проби по дясното крило, но се зачуди дали да подава или бие. Направо първото, но Пиерос Сотириу се размина.

В 77-ата минута Лудогорец получи дузпа. Резервата Мавис Чибота проби отдясно към центъра, елементарно премина през Иван Турицов и Брадли Мазику, след което бе съборен от вратаря на „червените“ Густаво Бусато – дузпа. Зад топката застана щатния изпълнител на 11-метровите удари – Пиерос Сотириу, който не сбърка – 1:0 за Лудогорец. В края на срещата Мавис Чибота се възползва от отлична контраатака, премина през Томас Лам и направи 2:0.

ЛУДОГОРЕЦ – ЦСКА-СОФИЯ 2:0

1:0 Пиерос Сотириу (79′) – дузпа
2:0 Мавис Чибота (90′)

ЛУДОГОРЕЦ: Серджио Падт, Сисиньо (86 – Джордан Икоко), Георги Терзиев, Шакил Пинас, Клод Гонсалвеш (65 – Стефан Баджи), Елвис Ману (71 – Мавис Чибота), Кирил Десподов, Пиерос Сотириу, Мануел Шоу, Игор Пластун, Доминик Янков (65 – Каули Оливейра)

ЦСКА-СОФИЯ: Густаво Бусато, Иван Турицов, Брадли Мазику, Юрген Матей, Томас Лам, Жеферсон Телес (82 – Карло Мухар), Греъм Кери, Георги Йомов (82 – Йоан Баи), Яник Уайлдшът (62 – Федерико Варела), Жорди Кайседо, Амос Юга (82 – Тибо Вион)

Жълти картони: Сисиньо, Клод Гонсалвеш, Кирил Десподов, Мануеш Шоу, Мавис Чибота (Лудогорец); Юрген Матей, Томас Лам, Греъм Кери (ЦСКА-София).