Лудогорец дръпна на върха след обрат над Левски, от 17 мача сините нямат шампионатна победа над орлите

Шампионът Лудогорец стигна до пълен обрат срещу Левски в дербито на 23-ия кръг от родната efbet Лига, побеждавайки „сините“ с 2:1 на „Хювефарма Арена“ – съобщава клубният сайт.

Левски взе аванс в резултата на „Хювефарма Арена“, след като Билал Бари откри в 20-ата минута, а Алекс Сантана изравни за разградчани след малко повече от час игра. Срещата бе изпълнена с много стойностни футболни неща, като двата отбора разчитаха на офанзивен начин на игра. Левски игра силно през първото полувреме на мача, но силите на “сините” не стигнаха за нищо повече.

Лудогорец заигра на много солидни обороти през нея и тогава паднаха и двата гола за отбора на Анте Шимунджа. Успехът направи така, че Лудогорец дръпна на върха с осем точки пред втория ЦСКА, след като разградчани имат 57 точки, докато „червените“ са с 49 след грешната стъпка в съботния ден срещу Царско село. Анте Шимунджа направи само една промяна в своя състав от визитата на Ботев Враца, като в игра влезе Жордан Икоко на мястото на Бърнард Текпетей.

След по-малко от 60 секунди игра Спас Делев прати на земята Келиан ван дер Каап, след като бранителят на Левски не можа да противодейства на крилото на “орлите”, но ударът на Делев по диагонала не бе точен и профуча край левия страничен стълб на вратата, пазена от Михайлов. Лудогорец владееше по-трайно топката от началото на мача, а “сините” разчитаха на контранападения.

В седмата минута Левски накара вратаря на Лудогорец да прави страхотна намеса, след като Миланов даде пас по земя към Илиян Стефанов, който бе оставен причудливо непокрит около дузпата, а Падт блокира удара на бившия ас на Берое. В 18-ата минута Спас Делев прати центриране в полето на Левски, а Сотириу отигра атрактивно, но Михайлов спаси.

Гостите откриха резултата в Разград след 20 минути, а Хосе Кордоба отляво прекалено лесно надигра Спас Делев и пласира чудесно центриране за Бари. Мароканецът отправи мигновен удар с левия крак, а Падт нямаше какво да стори – 1:0 за Левски.

Лудогорец започна да игра в по-добро темпо, а в 26-ата се видя удар на Спас Делев между двама “сини”, но опитът на острието на разградчани бе неточен. В 32-ата пък Уелтън напредна отляво към наказателното поле на Лудогорец и бразилецът отправи удар с десния крак, но аут.

Две след това Пиерос Сотириу от Лудогорец имаше претенции, че Ван дер Каап е извършил нарушение срещу него в наказателното поле, но Георги Кабаков не отчете това като фаул в наказателното поле на софиянци. След това кипърският нападател влезе в словесен спор и със Сонко Сундберг, за което двамата получиха жълти картони.

Пет преди края на първата част Левски допусна грешка при изнасянето на топката от Георги Миалнов, а Алекс Сантана отне и напредна. Бразилецът отправи мощен удар към “синята” врата, но топката отлетя аут. Анте Шимунджа реагира на почивката и направи две промени, като извади Икоко и Шоу, а техните места бяха заети от Антон Недялков и Клод Гонсалвеш.

В 54-ата минута Кирил Десподов отправи хубав удар от свободен удар, а Николай Михайлов не успя да улови топката и я прати в корнер. По-дейната игра от “орлите” даде резултат, след като Делев подаде вдясно за Карничник. Бранителят даде пас по земя към Сантана, а отбраната на Левски “заспа” за миг и бразилецът с десния крак изравни резултата – 1:1.

В 66-ата минута Станимир Стоилов трябваше да направи принудителна смяна на вратата, след като Николай Михайлов получи контузия, а на негово място се появи Пламен Андреев. В 73-ата можеше да се види същата комбинация за “орлите” като при гола им, след като Жан Карничник пласира страхотно центриране отдясно за Алекс Сантана, а бразилецът опита да реализира с плонж, но прати топката в трибуните от няколко метра. Четвърт час преди края “сините” бяха близо до второ попадение в срещата. Патрик-Габриел Галчев центрира отляво към Билал Бари, а мароканцът надигра във въздуха Оливие Вердон и стреля с глава, но Падт се намеси и спаси.

Десет преди края Кирил Десподов напредна мощно отдясно и центрира за Рик Джонатан, но опитът му с глава отиде аут. В 87-ата Пиерос Сотириу отправи силен удар от средна дистанция, но Пламен Андреев с една ръка изби в ъглов удар. В 90-ата минута Кирил Десподов центрира от корнер, а през няколко бранители на “сините” Пиерос Сотириу нанесе удар, който бе неспасяем за Андреев – 2:1.

Това е седма поредна победа за Лудогорец над Левски в шампионата, като по този начин разградчани се превърнаха в първия отбор в историята, който успява да победи сините в толкова поредни срещи от родното първенство. Вече 17 поредни мача в Първа лига пък Левски няма победа над Лудогорец.

ЛУДОГОРЕЦ – ЛЕВСКИ (СОФИЯ) 2:1

0:1 Билал Бари (20′)
1:1 Алекс Сантана (62‘)
2:1 Пиерос Сотириу (90′)

ЛУДОГОРЕЦ: Серджио  Падт, Алекс Сантана, Кирил Десподов, Пиерос Сотириу, Жан Карничник, Джордан Икоко (46 – Антон Недялков), Мануел Шоу (46 – Клод Гонсалвеш), Оливие Вердон, Игор Пластун, Спас Делев (70 – Рик Джонатан), Каули Оливейра (89 – Доминик Янков)

ЛЕВСКИ: Николай Михайлов (65 – Пламен Андреев), Келиан ван дер Каап, Георги Миланов (80 – Асен Митков), Илиян Стефанов (80 – Димитър Костадинов), Уелтън, Билал Бари, Патрик – Габриел Галчев (90+3 – Марин Петков), Сонко Сундберг, Филип Кръстев, Хосе Кордоба, Драган Михайлович

Жълти картони: Пиерос Сотириу, Алекс Сантана, Рик Джонатан, Кирил Десподов (Лудогорец); Сонко Сундберг, Илиян Стефанов, Ван Дер Каап, (Левски).