За малките деца ваканцията свършва на 4 януари, но до 31 януари са затворени нощните заведения, игралните зали, казината, ресторантите и спортните зали

Нощните заведения, игралните зали, казината, ресторантите и спортните зали ще продължат да бъдат затворени до 31 януари 2021 година. Детските градини, яслите, учениците от първи до четвърти клас ще отворят след ваканцията на 4 януари 2021 г. Това съобщи министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов на брифинг.
Забраните за моловете също продължават, с изключение на институциите в тях – телекомуникационните компании, банки и т.н.
Продължава забраната за събития, конференция и конгреси до 31 януари.
От първи януари ще отворят театри, музеи, галерии и кина при 30% заетост на местата в тях. “Това са мерките, които предлагаме и считаме, че са консенсусни. Вярваме, че тези мерки ще продължат да дават ефекта, който ние търсим”, разкри здравният министър.

“Не е достатъчно българите да са излекувани. Аз искам те да са здрави”, заяви Ангелов.

„Ако ме питате дали сме доволни от данните за заболеваемостта, отговорът ми е категорично не. Искам българските граждани да са здрави”, заяви още министърът.
Ангелов даде и актуалните данни за запълнения капацитет в лечебните заведения у нас. За последната седмица излекуваните от коронавирус са 18 907, заетостта на болничните легла за неусложнени пациенти е 52%, като прави впечатление увеличеният процент на заетост в областите Шумен – 76% от леглата, Бургас – 70%, Търговище – 68%, Варна – 67%, Русе – 66%, Ямбол – 64%, Сливен – 64%, Пазарджик – 59%, Ловеч – 57%.

“Гледаме и психическото здраве на хората – идва зима, има зимни курорти, хората могат да дишат въздух, да се отделят от апартаментите и къщите, затова възможността на хранене трябва да бъде осигурено”, аргументира се проф. Ангелов.

Относно предстоящите празненствата, здравният министър заяви: “Нямате право да си наемете бар или заведение за Нова година, независимо от броя на компанията, тъй като заведенията не работят със заповед. Не виждам как здравомислещи хора ще искат да се събират, за да празнуват. Или ни води здравият разум, или ни води желанието за неспазване на мерки”, посочи още той.

По-рано окончателните мерки бяха съгласувани на съвещание с премиера.
„Трябва да сме бързи и гъвкави в мерките, в подпомагането на бизнеса и на хората, в осигуряването на лекарствата, ваксините, тъй като пандемията в цял свят се усложнява, а броят на починалите за съжаление продължава да е висок“, заяви Борисов в началото на съвещанието преди брифинга, съобщиха от правителствената пресслужба. Премиерът отбеляза, че въпреки че броят на заболелите у нас е доста по-нисък, а броят на оздравелите надхвърля заразените, страната ни е на 14-о място в Европа по заболеваемост. „Винаги сме си поставяли животът и здравето на хората на първо място, затова продължаваме да действаме по тези мерки“, категоричен бе премиерът Борисов.

В рамките на работното съвещание министърът на образованието и науката Красимир Вълчев изтъкна, че при малките ученици прякото педагогическо взаимодействие е най-важно и отбеляза важността на връщането в класните стаи на децата от 1 до 4 клас. Вълчев посочи още, че с приети промени в Закона за училищното и предучилищното образование се позволява родителите, които се притесняват, да могат да задържат децата си на обучение в електронна среда като за целта подадат заявление. „Лятото обсъждахме много варианти, но този се оказа най-удачният. Благодарение на това, че имаме работещ парламент, осигурихме тази възможност“, каза още министър Вълчев.

Борисов акцентира, че с промените в противоепидемичните мерки, които ще действат до 31 януари 2021 г., се отчитат аргументите на експертите и се действа в интерес малките ученици да получат адекватно обучение в условията на пандемията, разчитайки на педагогическия надзор и обучението с учител, който да ги напътства.

В рамките на работното съвещание при премиера Борисов здравният министър Костадин Ангелов докладва актуалните данни за заболеваемостта от COVID-19 у нас. „Отбелязва се съвсем лек спад на заболеваемостта и на процента положителни тестове. Смъртността обаче продължава да е висока, вчера живота си са загубили 191 български граждани, а заетостта на болничните легла продължава да е висока. Именно затова предлагаме удължаването на противоепидемичните мерки до 31 януари“, категоричен бе Ангелов.
Борисов каза още, че пандемията от COVID-19 доведе до нечувана финансова икономическа криза и води страните към банкрут. Някои от тях вече са с минус 15% дефицити. „Няма държава, която да има достатъчен буфер. На този етап ние сме осигурили над милиард и сто милиона лева в подкрепа за микро-, малките и средните предприятия“, добави министър-председателят Борисов.
Министърът на икономиката Лъчезар Борисов заяви, че от понеделник ще бъде отворена платформата, през която бизнесът може да кандидатства за подкрепа по мерките, разработени съвместно с НАП. Същевременно, след като вече има нотификация от Европейската комисия, веднага след Нова година ще има възможност да стартира и мярката в помощ на т.нар. „големи малки предприятия“ с оборот над 500 000 лева. Министърът на икономиката заяви още, че съвместно с главния държавен здравен инспектор Ангел Кунчев ще проведат разговори с големите търговски вериги за по-стриктно спазване на противоепидемичните мерки.
„Предвид факта, че ограничителни мерки ще има и през януари, ние сме взели предвид авансово тази възможност – тоест с минимум административни усилия фирмите ще могат да кандидатстват и получават подкрепа за който и да е период, в който те са били затворени“, изтъкна вицепремиерът Томислав Дончев. Той беше категоричен, че има достатъчно средства, осигурени дори за месец януари.

Източник: www.dariknews.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *