Бившият кмет отказва да си плаща данъците, настоящият не харчел парите на данъкоплатците правилно

Четири месеца след като стана ясно, че бившият кмет на Разград и настоящ областен лидер на ГЕРБ и общински съветник Валентин Василев не си е платил местните данъци, днес се разбра и защо.

На септемврийската сесия на местния парламент по време на обсъждане на докладна, свързана с финансовото състояние на общината, настоящият кмет Денчо Бояджиев съобщи, че останалите двама съветници от ГЕРБ, които през месец май бяха длъжници на местната хазна, са си платили налозите, останал е само Василев. Бившият градоначалник, който преди 4 месеца оспори собствеността на един от автомобилите с дължим данък, днес видимо не се притесни от оповестяването на тези данни, а заяви, че няма и намерение да си плаща данъците в размер на 145,92 лв., понеже смята, че „настоящото ръководство на общината не харчи парите на данъкоплатците правилно и целесъобразно”. Василев опита да насочи вниманието в друга посока, като призова заместник-кметовете, една от които е жена, да станат и да кажат: „моята съпруга си е платила всичко”. Василев намекна, че въпросната съпруга има задължения от 5 години, без са съобрази, че през 4 от тях той управляваше общината и като кмет е имал ангажимент да положи усилия за събиране на просрочените данъци. Именно това кметско задължение обяви, че ще изпълни настоящият кмет Денчо Бояджиев. Той заяви, че ако задълженията не се плащат доброволно, могат да се търсят по друг начин и той още утре ще заведе дело за задължението на Василев. Тук диалогът стана почти забавен, тъй като бившият кмет опита да успокои настоящия, че текат лихви, Бояджиев великодушно обяви, че опрощава лихвите и търси главницата. Председателят на местния парламент Стоян Ненчев обаче стриктно отбеляза, че кметът няма право да опрощава лихви.

Друг конфузен момент в днешната сесия възникна в края й, когато Надежда Радославова зададе въпрос във връзка със забавянето по нейни думи на приемането на мерки за насърчаване на творческите заложби и потребности на деца с изявени дарби на Община Разград за 2020 г., което досега се е приемало през септември, за да има време за кандидатстване. Заместник-кметът Добрин Добрев обърна внимание на съветничката, че мерките са гласувани около час по-рано на днешната сесия като част от Общинска програма за закрила на детето 2020-2021г.

С изключение на тези две ситуации заседанието премина доста спокойно, продължи едва 3 часа, без почивка. Маню Манев се бе записал за изказване, но не се появи. Приети бяха всичките внесени докладни, с тук-таме гласове „въздържал се”, нито една не бе отхвърлена. Не толкова приятно впечатление правеше честото отсъствие на съветниците от ГЕРБ от залата или обявяването на неучастие в гласуването, въпреки че съветникът е вътре в залата. По-рядко излизаха съветниците от ДПС, докато управляващото мнозинство бе твърдо на поста си.

Ето още за решенията на местния парламент от съобщението на пресцентъра на Община Разград.

С полагане на клетва на нов общински съветник започна заседанието на Общински съвет-Разград за месец септември. Танер Сали замени Сузан Садкъ от групата на ДПС, нейните пълномощия бяха прекратени от ОИК-Разград след подадено от нея заявление. В дневния ред имаше и докладна, според която г-н Сали бе избран за член на три постоянни комисии към местния парламент.

Още 22 докладни записки утвърдиха общинските съветници с гласуванията си по време на тричасовата сесия, проведена във връзка с противоепидемичните мерки в стола на ОП”Ученическо и столово хранене”.
Със свое решение местните парламентаристи отмениха Наредба №9 за овладяване популацията на безстопанствени кучета и котки на територията на Община Разград. Отмяната е свързана с изменение на Закона на защита на животните, съгласно него Министерски съвет трябва да приеме Национална програма за овладяване на популацията на безстопанствените кучета, а земеделското министерство –  наредба за прилагането й и по този начин отпада необходимостта от общински наредби по тази тема.

Със свои решения Общинският съвет утвърди групите в седем детски градини с брой деца над максималния от 23 деца, определен с Наредба за финансиране на институциите в системата на предучилищното и училищното образование, както и маломерните и слети паралелки в 10 училища в общината.

На сесията бе взето и решение за обезпечаване на авансово плащане чрез издаване на запис на заповед за проект „Проектиране и изграждане на компостираща инсталация и инсталация за предварително третиране на битови отпадъци за общините от Регионалното сдружение за управление на отпадъците Разград“.

Съветниците взеха и решение за определяне на трима кандидати за съдебни заседатели за Районен съд-Разград с мандат 2020 – 2023 г.

Обсъдена бе и една докладна, внесена по извънредния способ. Тя е във връзка с провеждането на извънредно Общо Събрание на Асоциацията о В и К на обособената територия, обслужвана от „Водоснабдяване – Дунав”ЕООД-Разград. То е насрочено от Областния управител за 27 октомври от искане на две общини – Завет и Кубрат. В дневния му ред е искане за промяна на границите на обособената територия чрез отпадане на Община Завет. Съветниците приеха решение да упълномощят Кмета Денчо Бояджиев да гласува за предложението да не се променят границите, определиха още заместник-кметът Добрин Добрев да е представител на Община Разград на заседанието при невъзможност Кметът да участва в него.

В края на заседанието председателят на местния парламент Стоян Ненчев обяви, че на съветниците е предоставена информация от Кмета Денчо Бояджиев относно изпълнението на решение от предходната сесия във връзка с проблема с неприятните миризми над града. Седемчленна комисия, председателствана от заместник-кмета Добрин Добрев и включваща трима съветници и трима служители в Община Разград, е проучила вариантите за системи за мобилни сензори за установяване на замърсителите и засичане на параметрите на концентрацията на вредни газови емисии при оптимални финансови ресурси с цел внедряване на система от мобилни сензори за измерване на качеството на атмосферния въздух, позволяващ визуализация и съхранение на данните. Комисията е разгледала четири предложения, постъпили в общината, проучила е и опита на други общини. Комисията е препоръчала че: оферта на Технически университет-София на стойност 28 650 лева без ДДС за изграждане на три измервателни пункта за експлоатационен срок от 24 месеца е най-подходящото предложение за Община Разград, поради ниската стойност и добри технически показатели за система от сензори, неподлежащи на държавен метрологичен контрол, като средства за измерване. Комисията е предложила и техническо задание за разработване и монтаж на система за мониторинг. Работата по изпълнение на решението на Общинския  съвет от сесията през  август продължава, точка втора от него бе въвеждане на системата до края на годината.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *