Главният секретар на Областна администрация-Разград Михаил Тодоров откри и участва в обучението на общинските избирателни комисии, което се организира по график от Централната избирателна комисия. Това съобщават от пресцентъра на Областна администрация-Разград.
Инструкции на изборната администрация в Разградска област направиха заместник-председателят на ЦИК Таня Йосифова и членът на ЦИК Ерхан Чаушев.
По време на дискусията стана ясно, че бюлетините за Разградска област ще бъдат получени от столична печатница на 19 октомври, събота, от Главния секретар и по двама представители на всяка от седемте общински избирателни комисии. Заявеният от общинските комисии брой бюлетини надхвърля 250 000.
Всички бюлетини и изборни книжа ще бъдат транспортирани до Разград, където ще бъдат предадени на общинските администрации за съхранение до деня на вота
По време на дискусията началникът на сектор „Охранителна полиция“ при ОДМВР-Разград комисар Божидар Божков изрази притеснение, че периодът, в който полицията трябва да охранява местата, където бюлетините се съхраняват, е твърде дълъг, а органите на реда имат недостиг на кадри и предложи охраната да се извършва със сигнално-охранителна техника. Ерхан Чаушев увери, че това ще бъде предложено за следваща изборна процедура.
Представителите на ЦИК насочиха вниманието на членовете на ОИК към новостите във вота: облекчаване възможността за гласуване на хора с увреждания, задължителното отбелязване на сгрешените протоколи, препоръчаха членовете на секционни комисии да се обучат добре, използвайки указанията, публикувани на сайта на ЦИК, както и предстоящото излъчване на филм за работата на комисиите. Първо трябва да се попълва чернова, а след това белова – акцентира Чаушев. От ЦИК препоръчаха добро окомплектоване на жалбите до ЦИК, във всеки изборен ден те са около 300, а също и да се предвидят допълнителни урни за отрязъците от бюлетините, тъй като ще са по-големи от преди.
Методически указания от Областна администрация вече се изготвени и престои раздаването им, а скоро ще са готови и Методическите указания от ЦИК – стана ясно по време на обучението.
В него освен членове на седемте общински комисии участваха и представители на: общинските администрации, на „Информационно обслужване“АД, на Териториалното звено на ГД„ГРАО“, на органите на МВР и служба „Пожарна и аварийна безопасност“, както и на други органи и институции ангажирани с произвеждането на изборите.