Три награди от хоровия фестивал в Несебър дойдоха в Разград, а 7-годишната Мария се превърна в любимка на публиката и на Сливенския митрополит

Заедно с Несебър Разград бе най-често споменаваното географско наименование по време на второто издание на Международния хоров фестивал за музика сакра „Богородице Дево, радуйся”, който се проведе в събота и неделя в морския град. Негови организатори са: Сливенска света Митрополия, Община Несебър и НЧ”Яна Лъскова 1905”-Несебър.

Две хорови формации от Разград участваха във фестивала и спечелиха общо 3 награди, повече получи само патриаршеския хор към катедралата „Александър Невски”. Седемгодишната Мария Ангелова от Разград пък се превърна в любимка на публика и участници, след като откри фестивала заедно със Сливенския митрополит Арсений.

На откриването на фестивала Дядо Владика излезе на сцената на Старата митрополия в Несебър, хванал за ръка разградчанката Мария, чиито майка и по-голям брат пеят в църковния хор към храма „Св. Николай Чудотворец” в Разград. В приветствието си духовникът разказа, че усмихнатото момиченце го посрещнало и му казало, че ще го заведе до сцената. След срещата си с Мария от Разград Митрополит Арсений посвети речта си на децата, тяхната връзка с майката Божия и добрия пример, който трябва да даваме на децата си. „България ще я има, доказа го малката Мария” – каза владиката. Той припомни притчата за малката Дева Мария, която е показала послушание, като, едва тригодишна, изкачва сама стъпалата към храма в Йерусалим. „Малката Мария от Разград в пълно послушание пътува от Разград заедно с църковния хор и придружава мен, грешния митрополит, на това духовно тържество” – каза Дядо Владика.

По време на целия концерт от първата фестивална вечер Мария от Разград бе на първия ред в публиката, отдясно на Митрополит Арсений. В края му владиката пак излезе на сцената с момичето и разказа, че Мария, която той нарече „моята прекрасна асистентка мадмоазел Мария”, му споделила коя е любимата й песен. С прекрасното изпълнение на Мими на песнопението „Богородице Дево, радуйся” завърши първият фестивален ден. Вижте го ето ТУК.

В него със свои изпълнения на църковна музика участваха: катедрален хор „Достойно есть” към храм „Св. Св. Кирил и Методий” с диригент Димитринка Дренска; Дамски камерен хор към НЧ”Наука-1870” с диригент Надежда Бурева”; Църковен хор към храм „Св. Николай Чудотворец” с диригент Красен Иванов и Катедрален хор при храм „Св. Димитър Солунски”.

Неделният ден започна с Божествена литургия в действащия храм в Несебър – „Св. Успение Богородично” – с участието на Смесен хор при Патриаршеска катедрала „Св. Александър Невски”, на която присъстваха хористите от двата разградски хора.

Първото участие на Смесения хор „Железни струни” към НЧ”Развитие 1869” с диригент Красен Иванов, корепетитор Даниела Никифорова и хормайстор Полина Куманова бе в матине в Старата катедрала, в което част от хоровите формации представиха светска програма. „Железни струни” участваха с 8 изпълнения на популярни, класически творби, както и обработен фолклор, част от които с аранжименти на диригента Красен Иванов.

„Железни струни” откриха вечерния концерт с изпълнения на църковни песнопения. В него участваха и: Група за автентичен фолклор „Тракийска песен” с диригент Лазаринка Мангалова; Смесен хор „Седянка” с диригент Лидия Кулева; Хор „Св. Георги” с диригент Живко Колев; Смесен хор при Патриаршеска катедрала „Св. Александър Невски” с диригенти Георги Еленков и Мария Вълчанова.

Изпълненията бяха оценявани от комисия, в която участваха: диригента на „Мистерията на българските гласове” и „Космическите гласове” Ваня Монева, както и диригентите: Георги Еленков и Анета Драгнева-Данаилова.

Три от връчените в края на фестивала награди тръгнаха към Разград. Плакет за професионализъм и оригиналност получи Църковният хор към храм „Св. Николай Чудотворец”, Наградата на НЧ”Яна Лъскова 1905” за най-въздействащо изпълнение спечели Смесеният хор „Железни струни”, а диригентът на двете формации Красен Иванов получи и заслужено индивидуално отличие – награда за диригентско майсторство.

С общо изпълнение на „Многая лета” от всички хорове завърши фестивалът, преди него бе и финалното слово на Митрополит Арсений”, който отново излезе на сцената с Мария от Разград. Той обобщи, че се прекланя пред талантите на участващите изпълнители. „Това е свидетелство, че Господ много обича България и щедро е изобразил своя дух които се е отобразил в църковното певческо изкуство в красивите е емблематични хорове на територията на отечеството ни – в Разград, Силистра, Троян, Ловеч, Сливен, Тервел и столицата.” – каза митрополитът.

Още снимки вижте ТУК, албумът ще се допълва.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *