Кметът на Община Лозница Севгин Шукри обяви иновативна мярка за стимулиране темпото на ваксинация срещу COVID-19. Той ще отпуска по два дни допълнителен отпуск на всеки служител в общинската администрация, който се ваксинира. Решението си Севгин Шукри обяви на заседание на Областния щаб за борба с коронавируса, който бе свикан днес от областния управител Иван Борисов. Човечеството е 8 милиарда именно заради ваксините – аргументира вярата си в ползата от ваксинирането лознишкият кмет.
Именно активизиране и разширяване на процеса на ваксинация бе основната тема на управниците на различни институции.
Директорът на РЗИ-Разград д-р Ася Генева съобщи, че от старта на кампанията в края на декември миналата година досега са поставени общо 18 090 ваксини, което покрива 16,47 % от населението. Средно за страната този показател е 19,75 на 100. От общо поставените 18 019 ваксини, 17 017 или 94,07 %, са на хора с адресна регистрация в областта, а на 1 073 или 5,93%, са на лица извън областта. Градското население е много по-активно и информирано, показва статистиката. От общо поставените ваксини 66,34% се падат на хората в градовете и само 33,64% на живеещите в селата. С най-висок относителен дял спрямо населението е община Разград с 19,15 %, а с най-нисък дял е община Лозница – 9,77 %
Тревожно е, че в Разградско е нисък броят и на прекаралите болестта, които имат изграден имунитет. От началото на пандемията с COVID-19 са диагностицирани 18 208 души, което е едва 3,44 % от населението. Средно за страната този показател е 6,5 на 100. Д-р Генева съобщи още, че заболеваемостта в региона за период от 14 дни е 33 на 100 000 души население. Това поставя областта в жълтата зона, но този показател е най-ниският в страната. „Към днешна дата заболеваемостта е 10 на 100 000 души население, което означава, че ако тенденцията се запази, след две седмици вече ще попадаме в зелената зона“, поясни директорът на РЗИ. Д-р Генева подчерта, че точно сега е най-подходящият момент хората да се имунизират, защото са здрави, а и ще има време до есента тялото да изгради силна защита срещу вируса.
Началникът на РУО-Разград Ангел Петков обяви какво е състоянието в образованието. 4285 са работещите в тази сфера в областта. От 1642 учители са се ваксинирали 506 или 31%, а от 2643 непедагогически персонал – 134 или 5%, средно процентът на ваксинирани е 15.
По-високи са стойности в социалната сфера. Директорът на РД“Социално подпомагане“ Татяна Костова обяви, че от институции в областта при 233 потребителите ваксинирани са 60%. При персонала процентът е 21-22%. При 12 резидентни услуги от 135 потребители са ваксинирани 116, а от 10 персонал – 22-ма са с ваксини.
Участниците в заседанието обсъдиха възможността общинските кметове да обърнат внимание на селските кметове да се включат в убеждаването на хората, че ползите от ваксинирането са много повече от рисковете. Ще се препоръча да подготвят списъци с желаещи, а мобилен екип на Спешна помощ може да посети населеното място. Това трябва да се случи така, че да не се налага да се отвори опаковка с ваксина и да не може да се използва, дозите са между 6 и 10 в опаковка в зависимост от вида на ваксината. В момента здравните власти в Разградско разполагат с всички видове разрешени в Европейския съюз ваксини – увери д-р Генева.
На заседанието бе обсъдена и работата по тази тема в малцинствените общности, тъй като в тях опасността от възникване на огнища на зараза е по-голяма. С тях ще работят здравните медиатори – реши щабът. Обсъдени бяха и възможностите във ваксинацията да се включат и фелдшерите.
Ето всички решения, които Щабът прие:
1.Всички държавни и общински фирми да изготвят списъци на желаещите да се ваксинират плюс техните семейства.
- Директорът на РДСП да проведе срещи с ръководителите на социалните институции в областта с оглед имунизиране на персонала, обслужващ потребителите на услуги, включително и членове на семействата им и останали не имунизирани потребители.
- РУО – да проведе срещи с всички директори на училища и детски заведения с цел имунизиране на работещите в тях и членове на семействата.
- БЧК – да извърши проучване на социално слаби и трудноподвижни хора, които подпомага с цел извършване на имунизации от мобилен екип.
- Кметовете на общини да уведомят всички фирми, намиращи се на територията на съответната община за възможностите за имунизация.
- Здравните медиатори да обходят рисковите контингенти и да съставят списъци на желаещите да се имунизират.
- Да бъдат проучени възможностите по предварително изготвени списъци мобилни екипи да извършват ваксинация по селата в общината
- РЗИ – Разград да организира и обезпечи дейността по извършване на имунизациите.
Това е абсолютно противозаконно и е дискриминация в чист вид. Всеки неваксинирал се служител, може да спечели дело заведено за дискриминация . После пак Общината ще плаща от събраните данъци !