Експерти от РИОСВ – Русе извършиха ежегодния мониторинг на състоянието на естественото находище на пролетно ботурче (Cyclamen coum) в землището на село Осенец, област Разград. Това съобщават от пресцентъра на екоинспекцията.
Проверката е осъществена във фазата на цъфтеж на защитеното растение. Границите на защитена местност „Находище на пролетно ботурче“ са маркирани с бяла и червена боя по дърветата. Не са открити следи от посегателства или горскостопански дейности.
Проективното покритие на растението е около 85 %, а плътността на популацията е 30-35 екземпляра на квадратен метър.
На територията на РИОСВ – Русе има още едно находище на пролетно ботурче, обявено за защитена територия, което се намира в землището на с. Бреница, община Тутракан. Предстои проверка и оценка на състоянието му.
Пролетното ботурче, наречено още иберийско (Cyclamen coum Mill.), е многогодишно тревисто растение. Листата са едри, с бъбрековидна форма. Цветовете на растението са едри, лилаво-розови, разположени на дълги дръжки. Цъфти от февруари до април. В България видът е разпространен в Странджа, Източна Стара планина и по Черноморското крайбрежие. Обикновено се среща в дъбови гори и храсталаци. Видът е защитен от Закона за биологичното разнообразие и Закона за лечебните растения. Включен е и в Червената книга на България – категория „Рядък”. Силно уязвим и забранен за бране за букети рано напролет.