В София започна монтирането на 22 сензорни станции за качеството на въздуха

Започна  монтирането на 22 сензорни станции за измерване на качеството на въздуха в София – съобщава сайтът на столична община.

„Това е първата общинска система за измерване, която ще допълва националната на изпълнителна агенция „Околна среда“ (ИАОС)“ –  каза кметът на София Йорданка Фандъкова.

Данните от сензорите ще са достъпни в реално време от началото на декември, като и в момента на сайта на общината се публикуват данните от ИАОС.

„Амбицията на общината е да създадем собствена система, която да е точна и да дава информация от повече точки в града. Съгласно изискванията първият сензор се монтира до станцията на ИАОС, за да се извършва паралелно измерване с референтната станция. Сензорните станции измерват най-разпространените замърсители, в това число ФПЧ10 и ФПЧ2,5. За проекта осигурихме европейско финансиране по програмата „Балкани – Средиземно море“, каза също кметът.

Преди две години Столичната община създаде и система за прогнозиране на нивото на замърсяване на ФПЧ. Тя се надгражда и събира данни, което подобрява точността на прогнозите. Това ни дава възможност да реагираме по-адекватно със спешните мерки за дните с високо замърсяване, каза също кметът на София.

В София единственият контролиран замърсител над нормите е „фини прахови частици“. По данни от Изпълнителна агенция „Околна среда“ със 17% намалява броя на дни с превишения на ФПЧ през 2018 г. спрямо 2017 г. По предварителни данни за 2019 г. намалението е с 45% спрямо 2017 г.
Двата големи източника на замърсяване в града са транспорта и битовото отопление. С модернизацията на градския транспорт намалихме два пъти и половина вредните емисии. Обновени са почти 90% от старите автобуси, тролейбуси, в града се движат и първите 20 електробуси. Осигурихме средства по програмите „Лайф“ и „Околна среда“ за безплатна подмяна на 1/3 от старите печки на дърва и въглища на домакинствата в София с по-екологичен начин на отопление.

Партньори по проекта за изграждане на система от сензорни станции са общини, университети представляващи градовете Солун, Никозия, Тирана и Скопие.

Локациите на станциите са избрани след направено научно-обосновано проучване. Проектът използва иновативни технологии като Интернет на нещата, интелигентни сензори за измерване на качеството на атмосферния въздух. Тези сензори посредством софтуер предоставят данни чрез принципа на Отворените данни.

Снимки:  www.sofia.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *